Praca magisterska jest na pewno dla każdego studenta źródłem rozmaitych problemów oraz wyrzeczeń. Z drugiej strony Warszawa ma bardzo ciekawy rynek pracy i tytuł magistra na pewno się przyda. W poniższym tekście przedstawimy rozmaite podpowiedzi, które pomogą Tobie wybrać świetny temat pracy magisterskiej.
Po pierwsze temat Twojej pracy magisterskiej powinien być łatwy do przedstawienia za pomocą konkretnych danych. Dobrym pomysłem jest tutaj bazowanie na danych, które pochodzą z danej firmy. W tym celu najlepiej zatrudnić się w niej lub wykorzystać swoje znajomości, aby potrzebne informacje uzyskać. Problem z dostępem do danych jest największym wrogiem prac naukowych. Zanim więc wybierzesz dany temat, upewnij się, że nie będziesz miał problemu z dostępem do danych.
Następną bardzo ważną rzeczą są Twoje ambicje zawodowe. Idealnie byłoby, gdyby praca magisterska stanowiła wstęp do Twojej przyszłej kariery. Jeśli chciałbyś w przyszłości zajmować się inwestowaniu pieniędzy, to zawsze możesz napisać pracę magisterską o strategii inwestycyjnej Warrena Buffeta. Jak słusznie mawiał Salvador Dali „inteligencja bez ambicji to ptak bez skrzydeł”. Można powiedzieć, że ambicja jest fundamentem motywacji, a co za tym idzie – wszelkiego sukcesu.
„Imperia przyszłości będą imperiami umysłu”. Winston Churchill
Tematy pracy magisterskiej – parę refleksji
Temat pracy magisterskiej z Ekonomii powinien być również zgodny z Twoimi fascynacjami. Idealnie byłoby, gdyby był on Twoją pasją. Wówczas tworzenie pracy dyplomowej byłoby o wiele łatwiejsze. Jeśli temat, o którym piszesz, nie interesuje Ciebie, to tworzenie pracy magisterskiej będzie szło naprawdę topornie. Najważniejsze, aby problematyka Twojej pracy dyplomowej była zgodna z wizją Twojej wymarzonej kariery. Nie ma nic gorszego, niż tworzenie tekstu naukowego o czymś, co Ciebie nie interesuje i nie przyda się Tobie w toku Twojego życia zawodowego.
Niezależnie jaki temat pracy magisterskiej z Ekonomii wybierzesz, to zawsze musisz go zaprezentować swojemu promotorowi wraz ze spisem treści. On albo go odrzuci, albo zaakceptuje. Bywa również tak, że promotor sam zaproponuje Tobie temat, który możesz u niego pisać. Wówczas możesz przemyśleć jego propozycję, a następnie podjąć właściwą decyzję. Promotor może również Tobie nakreślić, które elementy Twojej pracy dyplomowej mogą sprawić Tobie problemy.
Praca magisterska, a dalsze życie zawodowe
Praca magisterska przez niejednego studenta jest traktowana jako smutna konieczność. Nie jest to dobre podejście. Najlepiej traktować pracę magisterską jako wstęp do przyszłej kariery oraz okazję do zdobycia cennej wiedzy, która może zaprocentować w przyszłości. Warszawa ma bardzo interesujący rynek pracy, więc tytuł magistra może bardzo pomóc Tobie w przyszłości.
„Edukowanie umysłu bez edukowania serca to żadna edukacja”. Arystoteles
Obecnie pracodawcy nie zwracają raczej uwagi na prace dyplomowe. Najważniejsze są dla nich po prostu konkretne umiejętności. Prace magisterskie można przedstawić na rozmowie kwalifikacyjnej, ale tylko wówczas gdy będzie ona potwierdzeniem Twoich kompetencji w jakimś zakresie. Cena pisania pracy magisterskiej to nieraz stres i liczne wyrzecznia, ale trzeba ją zapłacić, jeśli ktoś ma duże ambicje zawodowe.